Občianske združenie GreenGang, vďaka finančnej podpore z Operačnému programu Efektívna verejná správa, ukončilo ku dňu 30. apríla 2021 „Projekt pre politiky Integrovaného manažmentu krajiny v súvislosti voda-pôda-energia-klíma“. Partnermi projektu boli tri mestá v Prešovskom kraji (Stará Ľubovňa, Lipany a Sabinov). Hlavnou aktivitou projektu bolo využitie zberu termovíznych dát krajiny pre potreby strategického plánovania a územného rozvoja sídel pomocou bezpilotných lietadiel.
Cieľom projektu bolo rozvinúť systém hodnotenia krajinného priestoru a samosprávam ponúknuť podklady hodnotenia stavu prostredia a poškodenia krajiny, teplotného režimu, hodnotenia sucha a ako využiť spracované dáta pre návrhy ozdravovania klímy ako súčasť adaptácie na klimatickú zmenu. Ďalším cieľom bolo zvýšiť informovanosť o možnostiach využívania IT technológií pre poskytovanie vstupov pre územné plánovanie.
Každé z partnerských miest obdržalo správu o stave krajiny, jej teplotného režimu a schopnosti zadržať dažďovú vodu a návrh potrebnej transformácie krajiny na ozdravenie klímy. Súčasťou správy bol aj špecifický súbor odporúčaní a opatrení na zmiernenie sucha, prevenciu pred povodňami a ako efektívne využívať potenciál krajiny a dažďovú vodu pri správe pozemkov. Ku správam sa pre každé mesto uskutočnilo vo februári online pracovné stretnutie, pričom spätná väzba zainteresovaných strán bola získaná formou dotazníkov a diskusie. Súčasťou projektu bolo aj vydanie publikácie "Využitie environmentálneho monitoringu v strategickom plánovaní miest a obcí" v tlačenej forme.
Dňa 18.3.2021 sa online uskutočnila celoslovenská konferencia s názvom "Environmentálny monitoring pomocou termovíznej fotografie a jeho využitie pre strategické plánovanie miest a obcí", na ktorú sa prihlásilo viac ako 120 účastníkov. Pre samosprávy a ďalších záujemcov sa následne uskutočnilo 10 seminárov na túto tému. Záznamy z konferencie a výstupy k projektu, vrátane elektronickej formy publikácie je možné nájsť na tomto odkaze cez QR kód: