Oficiálne stránky mesta Sabinov

Dnes je 20. 10. 2021
Meniny má Vendelín

Sabinov - Mesto kde sa dobre žije

Nájdite to, čo hľadáte ...

Vykurovacia sezóna sa už začala, nepodceňujte dodržiavanie zásad protipožiarnej bezpečnosti pri používaní vykurovacích telies a komínov !

logo hazzS príchodom prvých mrazov a chladného počasia sa občania začínajú zaoberať tým, ako si svoje príbytky dostatočne vyhriať.

vykurovanie

Každý rok vďaka technickým nedostatkom alebo ľudskej neznalosti, či neopatrnosti, dochádza k vzniku požiarov, spôsobených tepelnými spotrebičmi určenými na vykurovanie, varenie, či ohrev teplej vody, poškodenými dymovodmi alebo komínovými telesami, pričom najväčší počet požiarov vzniká práve u fyzických osôb v rodinných domoch, bytových domoch, či v priestoroch ktoré s nimi súvisia.
Z rozboru požiarovosti v okresoch Prešov a Sabinov za minulý rok vyplýva, že vzniklo 22 požiarov v čase vykurovacieho obdobia. Pri týchto požiaroch nedošlo k zraneniu ani usmrteniu osôb. Priame škody spôsobené na majetku občanov boli vyčíslené na 33 480 eur, uchránené hodnoty vo výške 162 500 eur.
Medzi najčastejšie príčiny vzniku požiarov, patrí vyhorenie sadzí v komíne v 17 prípadoch, zle umiestnenie resp. nesprávna inštalácia vykurovacieho telesa a dymovodu v troch prípadoch.
Napríklad v obci Klenov, požiar poškodil strešnú a stropnú konštrukciu na dvoch rodinných domoch pričom priama škoda na majetku spôsobená požiarom bola za 15 000 eur.
Z uvedenej štatistiky požiarovosti vyplýva, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Komíny ako stavebné konštrukcie patria k najviac namáhaným častiam stavby, kde životnosť komína je najviac ohrozovaná prudkými zmenami teplôt, poveternostnými vplyvmi a agresívnymi kondenzátmi spalín horenia.

K predchádzaniu vzniku požiarov v domácnostiach v rodinných domoch a bytových domoch, hasiči poskytujú občanom tieto rady:

- komínové telesá udržiavajte v dobrom technickom stave. Dbajte na ich pravidelné čistenie a vykonávanie kontroly. Vymetanie sadzí v komíne a vyberanie pevných usadenín musí byť samozrejmosťou rovnako ako kontrola jeho technického stavu,
- nikdy nehaste prípadný požiar sadzí v komíne vodou, mohlo by dôjsť k jeho popraskaniu,
- neprekurujte vykurovacie telesá, neskladujte a nesušte v ich blízkosti horľavé materiály,
- nepoužívajte k rozkurovaniu horľavé kvapaliny,
- inštaláciu vykurovacích telies zverte vždy odborníkom, pri plnom rešpektovaní pokynov výrobcu,
- dbajte na to, aby vykurovacie telesá, sporáky, pece a pod. boli umiestnené na nehorľavej podložke, predpismi určených rozmerov a odborne zaústené do komínových prieduchov,
- popol z vykurovacích telies uložte zásadne do nehorľavých a uzatvárateľných nádob,
- nenechávajte bez dozoru deti v blízkosti palivových spotrebičov, elektrotepelných spotrebičov, elektrických a iných spotrebičov ako aj v blízkosti otvoreného ohňa,
- pri všetkých druhoch spotrebičoch, je potrebné dodržiavať predpísané vzdialenosti od stavebných konštrukcií, horľavých predmetov a horľavých látok. Napríklad, pri spotrebičoch na tuhé palivo, musí byť dodržaná vzdialenosť minimálne 800 mm, vo všetkých smeroch,
- dodržujte predpismi stanovené zásady pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, kovových tlakových nádob na propán-bután, tuhé palivá a iné materiály.

Pamätajte, čas venovaný dodržiavaniu pravidiel bezpečnej manipulácie so spotrebičmi sa Vám mnohonásobne vyplatí. Dôsledné preventívne opatrenia Vám ochránia zdravie a majetok pred požiarmi. Hasiči sú pripravení Vám odborne poradiť v danej problematike.

V prípade hroziaceho nebezpečenstva sa snažte konať vždy s rozvahou a bez paniky. Najprv chráňte život a zdravie, až potom majetok. V prípade že nemôžete požiar uhasiť vlastnými silami, ohláste požiar čo najskôr Hasičskému a záchrannému zboru v Prešove na linku č. 150 alebo na linku tiesňového volania č. 112.

Spracoval: npor. Ľubomír Kijovský – samostatný inšpektor oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Prešove.

 

Predpoveď počasia

Socha Sabíny

 

sabina

MFK Slovan Sabinov

WEB MFK

Dôležité tel. čísla

phone

MÚZEUM

muzeum

Partnerské mestá

siedlcekenderessobeslavcubuk

Program kina

KinoTorysa new

Mailinglist

Webkamery

 

Spravodajca mesta

Kalendár podujatí

október 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Investičné akcie 2016

IA2016

SMS systém mesta

SMSsM

Podujatia - Výlety

22-logo-podmevon 

 

Geografický systém

gisplan odkaz

Panorámy

banner_panoramyslovenska_2