Dnes je 11. 08. 2020
Meniny má Zuzana

V Sabinove odhalili sochu Oscara

Oscar mPred 50-timi rokmi získal kultový film Obchod na korze ocenenie Oscar. Natáčal sa v Sabinove a dnes (15. júna 2016) na jeho námestí v parku v centre mesta pribudla pri príležitosti osláv tohto výročia socha Oscara. „Uvažovali sme, ako jubileum ozvláštniť. Napodobenina slávnej sošky sa nám zdala najvhodnejším nápadom,“ uviedol v tejto súvislosti primátor mesta Peter Molčan.

Socha, ktorej výroba bola vysuťažená v cene 18 tisíc eur je vyrobená z materiálu Corten. „ Je to zliatina kovov, ktoré bránia hĺbkovej korózii a zároveň vytvárajú povrchovú žiadúcu koróziu. Tento materiál je aj na podstavci. Celkovo je socha veľmi ťažká, okolo dvoch ton,“ spresnil autor sochy Juraj Andraščík. Ako ďalej uviedol, ide o postavu, ktorá je inšpirovaná Oscarom. „Svojím tvarom je rozpoznateľná. No keďže som nechcel, aby to bolo obyčajná kópia sošky ocenenia filmového priemyslu, pracoval som s malými zmenami v jeho štruktúre, v tom, čo drží v rukách. Originálny Oscar drží v rukách meč,“ zdôraznil Andračšík. Sabinovský Oscar drží dôležitý artefakt z filmu - gombík. „Celá socha má pre mňa aj alternatívny, skutočne hlbší význam. Som celkom citlivý človek a obzvlášť na holokaust. Socha je zároveň silným človekom, ktorý práve prišiel do koncentračného tábora a odovzdáva, no zároveň bráni artefakt, na ktorom mu záleží a ktorý mu dáva silu a spojenie so svojou minulosťou. Téma filmu je prvoradá, nie ocenenie. Vždy, keď sa na sochu pozriete, potešte sa, že mesto sa hrdí. Ale hneď na to sa pozrite na to, čo drží v rukách, zabudnite na ocenenie a myslite na to, o čom bol tento film. Nesmieme sa báť postaviť primitívnemu zlu, antisemitizmu, rasizmu a všetkému, čo ohrozuje základné ľudské práva každého človeka, nech pochádza odkiaľkoľvek. Toto je môj odkaz. Nevytvoril som len sochu inšpirovanú Oscarom, vytvoril som memento,“ uviedol programátor a grafik Juraj Andraščík. Samotná postava má presne dva metre. Je životnej veľkosti, a aj keď sa divákovi zdá, že je nadrozmerná, nie je to tak. Dojem vytvára štruktúra a váha nekompromisného materiálu. Spolu s podstavcom má takmer 250 cm. Autor sa pri tvorbe inšpiroval skutočnosťou, že ocenenie nezískal jednotlivec, ale celý film, teda všetci, ktorí na filme pracovali. „Sochu som vyskladal z mnohých platní, symbolizuje jednotlivé časti, ktoré vytvárajú celok filmového diela. Každý člen tvorivého filmu tu má svoju platňu,“ vysvetlil Juraj Andraščík. Sabinovčania nechali v soche aj odkaz pre nasledujúce generácie. „V jeden deň, počas inštalovania sochy, vznikla v soche malá vetracia dutina, ktorá bola ideálna na umiestnenie časovej schránky. A tak som vytvoril časové okno 24 hodín, počas ktorých mohli Sabinovčania vhodiť do sochy list alebo malý predmet pre svojich potomkov na neurčitú dobu, keďže materiál vydrží stovky rokov. Celkovo je tam 12 listov a rôzne predmety,“ uviedol autor sochy sabinovského oscara a dodal, že do betónu okolo sochy, pod štrkovým zásypom, vpísal mená tých, ktorí nejak pri soche zásadne pomáhali.
Juraj Andrašík
Autor sôch Sabíny a Oscara, ktoré skrášľujú sabinovské námestie, naplno upísal svoj život počítačom. Prvú výstavu mal v dvanástich. Študoval v Austrálii, napriek tomu sa vrátil domov. Programátor, grafik, zakladateľ úspešnej značky a tvorca desiatok počítačových hier.

august 2020